KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK 2023
piątek, 06 stycznia 2023 00:00

Bóg najbardziej potrzebuje ludzi….

Niezwykły wieczór noworoczny obfitujący w piękne kolędy i pastorałki, przeplatany poezją ks. Jana Twardowskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Józefa Szczawińskiego i innych autorów, stał się udziałem mieszkańców Bobrka i gości z okolicznych miejscowości przybyłych w Święto Trzech Króli do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Bobrku. Tradycja organizacji koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci i młodzieży z Bobrka została zapoczątkowana kilkanaście lat wcześniej przez panią Joannę Mikę, pełniącą obowiązki organisty parafialnego. W przygotowania do tegorocznego koncertu aktywnie włączył się również obecny wikary bobreckiej parafii, ks. Piotr Kuglin.

Gdy się Chrystus rodzi i na świat przychodzi, ciemna noc w jasności promienistej brodzi. Ciemna noc w jasności, a człowiek w nadziei, że Dzieciątko Boże i jego odmieni, że serce uleczy z tęsknoty, boleści…” – wybrzmiało podczas tego wyjątkowego koncertu. I tak oto stał się cud! Słowo stało się ciałem i zamieszkało pośród nas. Miłość przyniosła życie. Światłość zwyciężyła nad ciemnością. Pokój przyniósł ukojenie.

Przeżywając ten świąteczny czas, pamiętajmy, że Bóg najbardziej potrzebuje ludzi, którym ofiarowuje wielki dar: miłość. Pamiętajmy, że i my możemy dzielić się z innymi tym skarbem – kiedy jesteśmy względem siebie życzliwi, pomagamy sobie nawzajem, uśmiechamy się do siebie. Jan Kasprowicz napisał kiedyś:

Przy wigilijnym stole

Łamiąc opłatek święty,

Pomnijcie, że dzień ten radosny

W miłości jest poczęty;

Że, jako mówi wam wszystkim

Dawne, odwieczne orędzie,

Z pierwszą na niebie gwiazdą

Bóg w waszym domu zasiędzie.

Sercem go przyjąć gorącym,

Na ścieżaj otworzyć wrota —

Oto, co czynić wam każe

Miłość, największa cnota.


Słowa podziękowania za podjęty trud i przygotowanie dzieci i młodzieży kierujemy do pani Joanny i księdza Piotra. Dziękujemy wszystkim biorącym udział w koncercie za przygotowanie dla nas tej uczty dla ducha. Bijemy brawo najmłodszym za piękne wykonanie pastorałek, dziękujemy starszej młodzieży za solowe wystąpienia i chóralne interpretacje znanych i nieznanych nam utworów, za przepiękną recytację, grę na skrzypcach czy przygotowanie prezentacji, dzięki której mogliśmy powspominać, jak wyglądały wcześniejsze koncerty noworoczne i jak zmienili się występujący w nich artyści. Bóg zapłać.

EK