OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 21.11.2021 - 28.11.2021

1. 34 NIEDZIELA - UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

Kończymy obchody całego roku liturgicznego. Historia zbawienia prowadziła do kulminacyjnego punktu objawienia się Jezusa Chrystusa., Syna Bożego, który dokonał odkupienia człowieka. Patrzymy na Jezusa jako Króla Wszechświata. Istotą Jego panowania jest miłość, którą zostawił nam w sakramencie Eucharystii. Uczestnicząc w Eucharystii i przyjmując ciało Króla, pozwalam, by kulminacyjny punkt historii objawił się we mnie.

2. W przyszłą niedzielę rozpoczyna się w Kościele czas Adwentu.

3. W środę odbyło się spotkanie członków Rady Parafialnej i Zespołu Synodalnego na dokończenie prac związanych z Synodem. Po co ten Synod? Na pewno Synod nie jest badaniem nastrojów wśród wiernych i nie jest sondażem czy mi się dziś Kościół podoba czy nie. A powinien być – jak mówi papież Franciszek - czasem „pokornego i wspólnego uczenia się, w jaki sposób Bóg wzywa nas do bycia Kościołem w trzecim tysiącleciu”.  Słowo „synod” oznacza podążanie wspólną drogą, aby w synodalnym doświadczeniu uczestniczyli nie tylko biskupi. Do pójścia wspólną drogą rozeznania woli Bożej zaproszeni są wszyscy – bo wszyscy przez chrzest i bierzmowanie otrzymali Ducha Świętego, a w Eucharystii karmią się jednym Ciałem Żyjącego Pana”. Wszyscy budujemy Mistyczne Ciało Chrystusa, czyli Kościół i jesteśmy za niego współodpowiedzialni.  W czasie synodu mamy przyjrzeć się temu, w jaki sposób razem, duchowni i świeccy, budujemy wspólnotę Kościoła, począwszy od tej najmniejszej czyli parafii. Dlatego jest ważne, jakie jest nasze zaangażowanie w nią i w kościół diecezjalny i powszechny. Jakie istnieją wokół nas w tej parafii wspólnoty i jak one na nas oddziaływają? Jak wygląda nasze uczestnictwo w celebracjach liturgicznych i co uczynić by nie było formą zaliczenia, odstanie czy spełnienia minimalnego obowiązku? Czy rozumie to, w co wierzę i czy mam wystarczającą wiedzę na zagadnienia wiary, roli Kościoła w życiu swoim i funkcji podejmowanych w Kościele. Czy bardziej cenię tzw. „fajnych” ludzi Kościoła od tych, którzy wymagają? Gdzie są wierzące matki i ojcowie i czy młodych da się przyciągnąć do Kościoła bez świadectwa życia rodziców? I dlaczego wspólnota wiernych nie jest dla nich atrakcyjna i jak sprawić, by była, ale bez rozwadniania sensu Ewangelii? Czy biorę odpowiedzialność za moją misję nauczania wynikającą z przyjmowanych przeze mnie sakramentów jako rodzic czy dorosły? Czy znam inne wyznania chrześcijańskie i czy otwarty jestem na ekumenizm? Czy umiem mówić o Kościele w sposób właściwy czy ulegam plotkom, pomówieniom, kieruję krytykanctwem a nie zdrową krytyką i otwarciem na dialog, bez egoizmu i prywaty. Czy umiemy się wzajemnie słuchać i rozumieć? Co jest naszą mocną stroną i jak pokonywać słabości parafii. Czy Synod ma więc sens? Oczywiście! Jeśli zarówno księża i wierni przyjmą postawę otwartości i dialogu. Ważne są te rzeczywiste, a nie pozorowane działania i spotkania. Kościół czyli my jako wspólnota parafialna, cząstka kościoła lokalnego – diecezjalnego i powszechnego, musimy sobie odpowiedzieć na wiele ważnych pytań.

Zapraszamy na takowe spotkania gdy będą organizowane. Widzimy w Synodzie szansę na przemodlenie i przemyślenie mojego miejsca w Kościele. Na wzięcie odpowiedzialności za wspólnotę, której jestem częścią. Zamiast narzekać na hierarchię kościelną, weźmy przyszłość w swoje ręce. Dla tych, którzy siedzą w ostatnich ławkach, dosłownie i w przenośni, Synod jest zaproszeniem do odwagi. Chodźcie bliżej, chcemy was usłyszeć. Wykorzystajmy tę szansę dobrze. Te i inne zagadnienia, zostały przedyskutowane i stworzono pewną syntezę do dalszej pracy na szczeblu dekanatu i diecezji. Dziękujemy tym, którzy włożyli swój wkład w ta ważną sprawę, o którą prosił papież Franciszek i biskupi Polscy. Niech dzisiejsza adoracja ku czci Jezusa Króla Wszechświata i niedzielne adoracje o 16: 00 będą dobrą okazja do wielu pozytywnych przemyśleń o mojej roli w Kościele Chrystusowym.

4. Zbiórka do puszek ubiegłą niedziele z okazji Światowego Dnia Ubogich i Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym szczególnie na Liban wyniosła 680 zł. W dzisiejszą niedzielę w całej Polsce zbiórka organizowana przez Caritas na migrantów na granicy z Białorusią. Składka gospodarcza do kopert wyniosła 8000 zł., na konto parafii wpłynęło 3250 zł. W Serdeczne Bóg zapłać za wszelkie ofiary.

5. Dziękujemy mieszkańcom ul. Polna nr 1 - 67, za troskę o kościół, a w sobotę na 9: 00 prosimy mieszkańców z ul. Długa nr 1 - 15 A. Jest gorąca prośba, aby zeschłe chryzantemy odkładać na bok w jednym miejscu bez doniczek plastikowych. Bo jak przymarzną do kwiatów to ciężko je zdjąć. Plastiki i szklane opakowania wrzucamy do kontenera, nie zostawiać na ziemi. Za wywóz śmieci po Wszystkich Świętych zapłaciliśmy już 6730 zł. Jest również prośba, aby nie robić betonowych czy innych kostkowych obwolutek wokół grobów i nie stawianie ławeczek miedzy grobami.

6. Prasa katolicka – polecamy: GOŚĆ NIEDZIELNY; oraz adwentowe numery MAŁY GOŚĆ - dla dzieci szkolnych i STAŚ – dla przedszkolaków.

7. Prosimy do stosowania się do przepisów sanitarnych związanych z pogarszaniem się sytuacji epidemiologicznej – zwłaszcza w miejscach publicznych zamkniętych, czy większych zgromadzeniach – aby nosić maseczki zakrywające usta i nos. Prosimy też po zmierzchu nosić jasne okrycia i odblaski ze względu bezpieczeństwa, byśmy byli widoczni dla innych użytkowników dróg, a poruszających się po drogach o bezpieczną i pełną uwagi jazdę pojazdami.

8. Gdyby ktoś pragnął przekazać choinki do kościoła na nadchodzące święta to prosimy o informacje i kontakt.

9. MOPS w Chełmku informuje w związku z okresem zimowym:

10. Życzymy wszystkim zdrowia i błogosławieństwa Bożego - Szczęść Boże.