OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 9 IV 2017r.

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ

Niedziela Palmowa - wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii.

Wielki Czwartek - rano w Łagiewnikach - w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia - będzie sprawowana Msza Święta Krzyżma Świętego; podczas której pobłogosławione będą oleje używane do namaszczenia chorych i krzyżmo służące do namaszczenia podczas święceń kapłańskich, chrztu i bierzmowania. Duchowieństwo diecezjalne odnowi przyrzeczenia kapłańskie. Wszystkich zachęcamy do udziału w tej Mszy św., a zwłaszcza ministrantów i lektorów.

W naszym kościele Msza św., zwana Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej o godz.18.oo, na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po obrzędach Wielkiego Czwartku, Pan Jezus zostanie przeniesiony do Ciemnicy i adoracja do godz.22.oo.

Wielki Piątek - dzień śmierci Pana Jezusa. Adoracja w Ciemnicy od godz.8.oo do 18.oo. Adoracja przygotowujących się do bierzmowania od godz. 9.oo do 10.oo, dzieci pierwszokomunijnych od godz.10.oo do 11.oo, a od godz.11.oo do 12.oo, adoracja dzieci ze szkoły podstawowej. O 15.oo, w godzinie śmierci Pana Jezusa, Koronka do Bożego miłosierdzia i Droga Krzyżowa. O godz.18.oo liturgia Męki Pańskiej; czytania, adoracja krzyża, Komunia św., przeniesienie Pana Jezusa do grobu i Gorzkie Żale. Adoracja przy grobie do 23.oo. Na godz.21.oo zapraszamy młodzież i gimnazjalistów. Od godz.22.oo do 23.oo adoracja rodzin. Bardzo gorąco proszę, aby tradycja warty Strażaków przy grobie Chrystusa była podtrzymana.

W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły. Całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby pełnoletnie aż do sześćdziesiątego roku życia nie mają dyspensy. Zachęcam także pozostałych, zwłaszcza młodsze pokolenie, do zachowania tego postu. Niech towarzyszy nam modlitwa i skupienie i zaduma nad tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Ofiary składane przy grobie Pańskim są przeznaczone na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

Wielka Sobota - jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Adoracja od godz. 8.oo do 18.oo. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani. Nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Zachowajmy w tym dniu post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.

Poświęcenie pokarmów: o godz. 9.oo Bobrek Dolny a o godz. 9.3o Bobrek Górny. W kościele parafialnym, od godz.10.oo do godz.12.3o. (Co pół godziny!). Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz.18.oo poświęceniem ognia, paschału, wody chrzcielnej, odnowieniem przyrzeczeń Chrztu św., Msza św., a po niej Rezurekcja. Proszę przygotować feretrony i chorągwie, niech będą niesione w czasie procesji rezurekcyjnej. Przynosimy ze sobą także świece. Modlimy się o to, by w tym świętym Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego, każdy z Was był obecny w tej świątyni.

Zapraszamy jeszcze raz na wspólne pielgrzymowanie do Sanktuarium św. Jana Pawła II do Łagiewnik i uczestnictwa w modlitwie w dniu 22 IV br. Wyjazd o godz.15.oo. Zapisy w zakrystii, a koszt wyjazdu to 20 zł.

W środę, od godz. 9.oo sprzątanie obejścia kościoła, plebanii i cmentarza. Bardzo proszę o liczną pomoc!

Bóg zapłać tym, którzy w tym tygodniu sprzątali kościół, mieszkańcom ul. Długiej od nr 1. Do 25 Na obecny tydzień powierzam świątynię mieszkańcom ul. Długiej od nr 26. do 50. Sprzątanie w sobotę od godz. 9.oo.

Niech czas: „Misterium Chrystusa Ukrzyżowanego, Pogrzebanego i Zmartwychwstałego” będzie przeżyty w łasce u Boga i ludzi!

Szczęść Boże!