OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 2 II 2017r.

Święto Ofiarowania Pańskiego

Dziś, 2 lutego, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Ofiarowania Pańskiego, w polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Od początku czczono w Kościele pamiątkę przyniesienia Dzieciątka Jezus przez Maryję i Józefa do Świątyni Jerozolimskiej. W Jerozolimie to święto obchodzono już w V wieku i łączono je z procesją ze świecami. Zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie miało ono charakter święta Pańskiego. Święto Ofiarowania Pańskiego ukazuje nam Chrystusa-Światłość świata. Przyniesiona przez nas świeca ma przypominać, że Chrystus nieustannie oświeca zawiłe i ciemne drogi naszego życia. Po drogach wiary dobrze jest kroczyć z Chrystusową Matką.

W wydarzeniu Ofiarowania Pańskiego wyjątkowa jest też obecność starców Symeona i Anny. Dlatego dziś modlimy się również w intencji ludzi w podeszłym wieku. Sędziwi Symeon i Anna ukazują nam, że u schyłku życia można dostrzec sprawy, których nie dostrzegają inni. Są oni także niezrównanymi nauczycielami trudnej i zapomnianej umiejętności przygotowania do odejścia z tego świata.

Od 1997 roku 2 lutego w Kościele powszechnym obchodzimy ustanowiony przez św. Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą w szczególny sposób obejmujemy osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Prośmy też o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i wspólnocie parafialnej. Niech z naszej strony nie zabraknie też wsparcia materialnego dla klasztorów klauzurowych i domów zakonnych.

Choć okres Narodzenia Pańskiego zakończył się w święto Chrztu Pańskiego, 8 stycznia, jeszcze dzisiaj, zgodnie z naszą polską tradycją, po raz ostatni w tym roku liturgicznym rozbrzmiewały piękne polskie kolędy. Ma to swoje uzasadnienie, jako że dzisiejsze święto Ofiarowania Pańskiego każe nam cofnąć się do tajemnic związanych bezpośrednio z przyjściem Boga-Światłości na świat dla naszego Odkupienia.

Życzymy wielu łask i błogosławieństwa.

Szczęść Boże!