OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 11 XII 2016r.

III Niedziela Adwentu („Gaudete”)

Trzecia niedziela Adwentu przybliżyła nas już bardzo do drugiej części tego okresu, w której zaczniemy bezpośrednie przygotowanie do świąt Narodzenia Pańskiego. Ten etap adwentowego czuwania rozpocznie się w najbliższą sobotę, 17 grudnia. Pan jest coraz bliżej. Czy w naszych sercach znajdzie odpowiednie miejsce, w którym mógłby się narodzić?

Przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia, pamiętajmy o naszych chrześcijańskich i narodowych tradycjach. Niech nie zabraknie w naszych domach, pobłogosławionych wcześniej w kościele, wigilijnego opłatka i płonącej świecy Caritasu. Miejmy serca wrażliwe i otwarte.

Od piątku, w wielu naszych świątyniach i domach rozpoczynamy nowennę przed Bożym Narodzeniem, która zakończy się 24 grudnia. Chcemy w ten sposób wyprosić sobie czyste serce, głęboką wiarę i radość spotkania z Bogiem Wcielonym. On jest już blisko!

Parafialny Zespół „Caritas”, przeprowadza dla rodzin potrzebujących wsparcia, zbiórkę produktów żywnościowych na stół wigilijny. Bardzo gorąco zachęcamy do takiego gestu miłości.

Przypominamy również o przystąpieniu do sakramentu pojednania, nie odkładając go na ostatnią chwilę. Zwłaszcza, jeśli ciążą nam jakieś trudne, od lat niezałatwione sprawy, jeśli wydaje się nam, że nasze grzechy nie mogą być przebaczone; tym bardziej przyjdźmy teraz, w tym czasie do konfesjonału, by spotkać się z miłosiernym Bogiem, który na nas czeka. Już dziś zapraszamy na spowiedź adwentową.

Sakrament Pokuty - przed świętami Bożego Narodzenia – w czwartek 22 XII - od godz. 15.oo do 18.oo. Przerwa od godz. 16.3o do 17.oo. Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną w tym samym dniu od godz. 9.oo.

W tych dniach grudnia naszą pamięcią sięgnijmy do bolesnych doświadczeń z najnowszej historii: 16 grudnia 1970 roku dokonano masakry robotników na Wybrzeżu, 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny, a 16 grudnia tegoż roku dokonano pacyfikacji kopalni „Wujek” na Śląsku. W naszych modlitwach pamiętajmy o ofiarach tamtych dni.

Jan Paweł II mówił: „ (…) ogromna jest cena, jaką zapłacił naród polski za niepodległość, za prawo do istnienia, jako państwo. Przechowujemy w sercach tę świadomość i niech ona stanie się zachętą do głębokiej refleksji o Polsce, nad tym, jaką była, jaką jest i jaką powinna być”.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmku zaprasza osoby starsze, samotne z terenu gminy na spotkanie wigilijne, organizowane w dniu 20 XII 2016r. o godz. 13.oo, w Remizie Strażackiej w Chełmku. Osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie się w Ośrodku Pomocy Społecznej w Chełmku w godz. od 7.3o do 15.3o lub telefonicznie.

W tym tygodniu patronują nam:

  • 13 XII – św. Łucja, dziewica i męczennica, która oddała życie w obronie wiary około 304 roku w Syrakuzach na Sycylii, patronka ociemniałych;
  • 14 XII – św. Jan od Krzyża, prezbiter, karmelita, żyjący w latach 1542-1591, jeden z największych mistyków i teologów duchowości, doktor Kościoła.

Bóg zapłać tym, którzy w tym tygodniu sprzątali kościół, mieszkańcom ul. Nadwiślańskiej od nr 71. do 95. Na obecny tydzień powierzam świątynię mieszkańcom ul. Nadwiślańskiej od nr 96. do końca tej ulicy. Sprzątanie w sobotę od godz. 9.oo.

Życzymy dobrej niedzieli i tygodnia. Szczęść Boże!