OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE27 XI 2016r.

I Niedziela Adwentu

Dziś rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Przeżyjemy go pod hasłem: „Idźcie i głoście”. Wieńczy ono program duszpasterski, jaki realizowaliśmy przez ostatnie lata, a teraz mamy stawać się autentycznymi świadkami Chrystusa i Jego Ewangelii w świecie. Jak Apostołów, tak każdego z nas Pan Jezus posyła, abyśmy świadczyli, że tylko w Panu Bogu pełnym miłości i miłosierdzia człowiek może osiągnąć prawdziwe szczęście.

Jednocześnie wchodzimy w okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy rozważać Jego przyjście w czasach ostatecznych i to zarówno w historii świata, jak i naszej osobistej.

Najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania jest Maryja. Starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie oraz oddanie Bogu i ludziom. Wyrazem tego będzie nasz udział w roratach o godz. 17.3o. Zapraszamy całe rodziny, dzieci z lampionami i młodzież. Niech w tym czasie, w naszym życiu, nie zabraknie dobrowolnych umartwień i postanowień. Warto postarać się o adwentowy wystrój mieszkań i domów, który codziennie będzie przypominał o czuwaniu.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek módlmy się o liczne i święte powołania z naszej wspólnoty parafialnej. W Pierwszy Piątek przepraszajmy Boże Serce za wszelki brak miłości, za lekceważenie Bożych darów, zwłaszcza Eucharystii. Prośmy również o Miłosierdzie dla tych, którzy Pana Boga przeprosić nie chcą. Spowiedź pierwszopiątkowa od godz. 16.3o. Chorych będziemy odwiedzać od godz. 9.oo.

4 grudnia, wspominamy św. Barbarę, dziewicę i męczennicę, patronkę górników, hutników i ludzi ciężkiej pracy. Zapraszamy na Mszę św. i nabożeństwo do św. Barbary, w sobotę na godz. 10.oo, Górników, Hutników i ich Rodziny. Od godz. 9.3o będzie można skorzystać ze spowiedzi św. Będziemy się modlić o błogosławieństwo w Waszej pracy i o zachowanie od wszelkich nieszczęść.

Wraz z początkiem Adwentu rusza największa ogólnopolska akcja Caritas: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Prosimy, aby w każdej rodzinie na stole wigilijnym znalazła się taka świeca. Jest to symbol solidarności z najbardziej bezbronnymi ofiarami ubóstwa i przemocy.

Na stole wigilijnym nie może zabraknąć też poświęconych opłatków, które są symbolem miłości i dzielenia się z wszystkimi po bratersku. Zakup świec i opłatków w kościele jest symbolem wiary i jedności całej parafii. Można je nabyć w zakrystii i będą też rozprowadzane przez Parafialny Zespół Caritas.

W tym tygodniu patronują nam:

  • 30 XI – św. Andrzej Apostoł, brat św. Piotra. Tradycja mówi, że ewangelizował tereny, na których dziś dominuje prawosławie; jest też bardzo uroczyście czczony w Kościołach wschodnich;
  • 3 XII – św. Franciszek Ksawery (1506-1552), prezbiter, jezuita, uważany za jednego z największych misjonarzy w dziejach Kościoła.

Bóg zapłać tym, którzy w tym tygodniu sprzątali kościół, mieszkańcom ul. Nadwiślańskiej od nr 1. do 35. Na obecny tydzień powierzam świątynię mieszkańcom ul. Nadwiślańskiej od nr 36. do 70. Sprzątanie w sobotę od godz. 8.oo.