OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 20 XI 2016r.

34. Niedziela Zwykła - Uroczystość Jezusa Króla Wszechświata

Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, to ostatni mocny akord roku liturgicznego przed adwentowym wyciszeniem. W Rzymie zakończenie Jubileuszu Miłosierdzia. W Polsce Zawierzenie Polski Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata. Wciąż aktualną prawdę o królowaniu Chrystusa oddawało hasło umieszczone na jubileuszowym znaku: „Chrystus wczoraj, dziś i na wieki”. On jest początkiem i końcem wszystkiego!

Dziś, po każdej Mszy św., wystawienie Najśw. Sakramentu i Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Jeżeli jesteśmy w stanie łaski uświęcającej, możemy dziś uzyskać odpust zupełny za publiczne odmówienie tego aktu.

Czas przygotować się do Adwentu - okresu radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Wejdźmy w ten piękny, choć krótki czas wyciszeni i odpowiednio duchowo przygotowani. Już dziś zapraszamy dzieci, młodzież, całe rodziny do licznego uczestnictwa w mszach roratnich o godz. 17.3o, aby dobrze i owocnie przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia.

Eucharystia Roratnia jest Mszą wotywną o Najświętszej Maryi Pannie w okresie Adwentu. Ta Msza św. jest jednym ze znaków szczególnej obecności Maryi w okresie Adwentu, gdyż to Ona oczekiwała Mesjasza w sposób szczególny. Przeżywała Ona Adwent oczekiwania, jako córka Izraela, jako Matka Pana Jezusa i jako Matka Kościoła.

W pierwszą niedzielę Adwentu, Kościół w Polsce rozpocznie realizację kolejnego programu duszpasterskiego, W związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski program na rok 2016/2017 będzie skoncentrowany wokół sakramentu chrztu. Ten czas ma służyć pogłębieniu naszej osobistej więzi z Chrystusem, uświadomieniu otrzymanej łaski, kształtowaniu postaw duchowych i moralnych, podjęciu odpowiedzialności za kształcenie ducha wiary w rodzinie, społeczeństwie, czy parafii.

W naszej tradycji utrwalił się zwyczaj ustawiania w kościele wieńca adwentowego z czterema świecami, symbolizującymi cztery niedziele Adwentu. Postarajmy się o taką dekorację w naszych mieszkaniach i domach.

W przyszłą niedziele na Mszy św. o godz. 11.oo poświęcenie modlitewników dla dzieci komunijnych, a po zakończeniu Eucharystii spotkanie z rodzicami.

Pragnę przekazać słowa serdecznych życzeń dla wszystkich solenizantów i jubilatów rozpoczynającego się tygodnia, zwłaszcza dla ks. Janusza, który jutro obchodzi swoje imieniny. Życzę błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności na kapłańskiej drodze. Szczęść Boże!

W tym tygodniu patronują nam:

  • 22 XI – św. Cecylia (†III wiek), dziewica i męczennica, patronka chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych (wspomnienie obowiązkowe);
  • 24 XI – św. św. Andrzej Dung-Lac i Towarzysze, męczennicy wietnamscy, którzy zginęli podczas prześladowań chrześcijan w latach 1773-1862 (wspomnienie obowiązkowe).

Bóg zapłać tym, którzy w tym tygodniu sprzątali kościół, mieszkańcom ul. Akacjowej. Na obecny tydzień powierzam świątynię mieszkańcom ul. Nadwiślańskiej od nr 1. do 35. Sprzątanie w sobotę od godz. 9.oo.