Sakrament pokuty i pojednania

"Ci zaś, którzy przystępują do sakramentu pokuty, otrzymują od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu, grzesząc, zadali ranę, a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwą". (Katechizm Kościoła Katolickiego, Pallottinum 1994, s. 340).

 1. Sakrament ten sprawowany jest przed Mszą świętą w niedziele  i w dni powszednie.
 2. W tygodniu przed i pierwszy piątek dodatkowo od godz. 16.30 w poniedziałek, środę i piątek.
 3. Gdy idzie o praktykowanie pierwszych piątków miesiąca to istotą jest przyjęcie Chrystusa w akcie Komunii św. w piątek podczas Mszy świętej. Do spowiedzi można przystąpić wcześniej w inny dzień. To również dotyczy pierwszych sobót miesiąca.
 4. Zaleca się systematyczną, regularną spowiedź jako właściwe narzędzie rozwoju duchowego i wzrostu wiary
 5. Rodzice powinni być przykładem w praktykowaniu regularnej spowiedzi wobec swych dzieci.
 6. Przykazanie kościelne: Przynajmniej raz w roku przystąpić do spowiedzi świętej – mówi o minimalizmie a nie o normie. Nie bądźmy minimalistami w wierze i religijności.

Przystępując do sakramentu pokuty należy uczynić:

 • Rachunek sumienia
 • Żal za grzechy
 • Mocne postanowienie poprawy
 • Szczerą spowiedź
 • Zadośćuczynienie Panu Bogu i ludziom